ورزش ایران و جهان , بیوگرافی (زندگی نامه) بازیکنان فوتبال ایران و جهان
افتخار پارس
پنجشنبه 3 دی 1394 :: نویسنده : مسیح عباسی       
نام کامل جام جهانی فوتبال

سال بنیان‌گذاری 1930
سرزمین بین‌المللی (فیفا)

تعداد تیم‌های حاضر 32 تیم (نهایی)
209 تیم (مرحله انتخابی)

مسابقات مرتبط جام کنفدراسیون ها

قهرمان کنونی آلمان (4 قهرمانی)
موفق‌ترین تیم برزیل (5 قهرمانی)

دوره بعد 2018
وب سایت رسمی www.fifa.com/worldcup

**********************************************
جام جهانی فیفا (به انگلیسی: FIFA World Cup) (که همچنین با نام جام جهانی فوتبال و یا بطور خلاصه، با نام جام جهانی شناخته می‌شود)، مسابقات حرفه ای فوتبال است که در ردهٔ مردان و بین اعضای فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برگزار می‌شود. این مسابقات از سال 1930 بطور مرتب و هر 4 سال یکبار برگزار می‌شود و تنها در سالهای 1942 و 1946 و به علت جنگ جهانی دوم برگزار نشده است. قهرمان فعلی این مسابقات، کشور آلمان است که در مسابقات سال 2014 قهرمان شد، که در بازی فینال با یک گل و شکست آرژانتین قهرمان شد.

در حال حاضر، مسابقات در طی نزدیک به یک ماه و با حضور 32 تیم برگزار می‌شود که به این مرحله از مسابقات، معمولاً مرحلهٔ نهایی جام جهانی گفته می‌شود. تیم‌ها برای ورود به مرحله نهایی جام، در طی 3 سال قبل از آغاز آن، تلاش کرده و در نهایت به همراه کشور(های) میزبان در این مسابقات حضور پیدا می‌کنند.

تاکنون 20 جام جهانی برگزار شده‌است و تنها 8 کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با 5 قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت هاست. همچنین برزیلی ها تنها تیم در دنیا هستند که در تمام 20 دورهٔ رقابت ها حضور داشتند. ایتالیا و آلمان با چهار قهرمانی، دومین تیم‌های پرافتخار دنیا هستند، اوروگوئه و آرژانتین با 2 قهرمانی و کشورهای انگلستان، فرانسه و اسپانیا 6 کشور دیگری هستند که تجربهٔ کسب عنوان قهرمانی را دارند.

جام جهانی، پربیننده ترین رویداد ورزشی است طوریکه بازی فینال جام جهانی سال 2006 را که در کشور آلمان برگزار شد، 715 میلیون نفر در سرتاسر دنیا به صورت زنده تماشا کردند.

میزبان 2 دوره بعدی جام جهانی نیز انتخاب شده است که کشورهای روسیه و قطر به ترتیب در سالهای 2018 و 2022 میزبان رقابت ها خواهند بود.


**********************************************
تاریخچه
مسابقات بین‌المللی قبلی

در سال 1872، نخستین مسابقه بین‌المللی فوتبال بین دو کشورانگلیس و اسکاتلند در گلاسگو انجام شد که با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید. نخستین جام برگزار شده نیز در سال 1884 و با نام مسابقات قهرمانی بریتانیا برگزار شد.

در قرن 20 میلادی، فوتبال رو به رشد رفت و در بازیهای المپیک تابستانی 1900، فوتبال بدون داشتن مدال و به عنوان یکی از ورزش های تیمی، برگزار شد. در سال 1904 بود که فیفا در سوئیس تأسیس شد. مسؤولین وقت فیفا تلاش می کردند تا جدا از فوتبالی که در مسابقات المپیک برگزار می‌شود، مسابقات دیگری برگزار کنند اما چون اوایل ظهور این رشته ورزشی بود، فیفا توفیقی کسب نکرد و شکست خورده بود.

در المپیک سال 1908 بود که فوتبال برای نخستین بار، به عنوان یک ورزش رسمی در المپیک مورد استفاده قرار گرفت و فیفا مسئولیت برگزاری آن را به عهده داشت. البته در آن زمان تنها تیم ملی انگلیس یک تیم حرفه‌ای بود و سایر تیم‌ها دارای بازیکنان آماتور بودند که به همین دلیل در طی ۲ دوره بعدی المپیک، انگلیس مدال طلا را کسب کرد.

در سال 1909 و در کنار مسابقات المپیک که برای تیم‌های آماتور برگزار می‌شد، سر توماس لیپتون، جام توماس لیپتون را در شهر تورین برگزار کرد. البته در این رقابت ها، تیم‌های ملی شرکت نداشتند بلکه از هر کشور، یک تیم باشگاهی و به عنوان نماینده در این مسابقات حضور پیدا می‌کرد. زمانی جام توماس لیپتون به عنوان نخستین دوره رقابت های جام جهانی شناخته می‌شد. در این رقابتها، موفق ترین تیم های ایتالیا، آلمان و سوئیس حضور داشتند اما مسئولین فوتبال انگلیس، حاضر نشدند تا یک تیم حرفه ای به این مسابقات بفرستند که لیپتون از باشگاه «آکلند غربی» به نمایندگی از انگلیس، برای شرکت در این رقابت‌ها دعوت کرد که در نهایت همین تیم هم قهرمان شد.

در سال 1914، فیفا مسابقات فوتبال المپیک را با عنوان جام جهانی فوتبال برای افراد آماتور به رسمیت شناخت و مسئولیت برگزاری این رقابت‌ها را پذیرفت. این حرکت فیفا در سال 1920، منجر به برگزاری نخستین جام بین قاره ای فوتبال شد که در آن یک کشور غیر اروپایی نیز شرکت کرد. مصر به همراه 13 تیم اروپایی دیگر در این رقابت ها شرکت کرد که در نهایت مسابقات با قهرمانی تیم ملی بلژیک به پایان رسید. 2 دوره بعدی رقابت ها نیز در سال های 1924 و 1928 با قهرمانی تیم ملی اروگوئه به پایان رسید.


**********************************************
نخستین دوره رقابت ها

با توجه به موفقیت در برگزاری مسابقات المپیک، فیفا و رئیس وقت آن زمانش؛ ژول ریمه؛ مجدداً تلاش خود را برای برگزاری یک جام رسمی بین المللی آغاز کردند تا بتوانند مسابقات مربوط به خود را برگزار کنند. در می سال 1928 بود که فیفا در شهر آمستردام تصمیمش را برای برگزاری مسابقات رسمی خود، اعلام کرد. آنها کشور اروگوئه را که در 2 دوره قبلی جام جهانی و در آستانهٔ جشن 100 سالگی استقلالش بود، به عنوان میزبان رقابت‌ها، انتخاب کردند.

کمیته ای برای دعوت تیم های ملی برای حضور در این رقابت ها تشکیل شد اما انتخاب اروگوئه به عنوان میزبان رقابت ها، به منزلهٔ افزایش هزینه ها و سخت شدن آمدن تیم ها به رقابت ها بود که همین مسئله باعث شد که تا قبل از 2 ماه مانده به آغاز رقابت‌ها، هیچ تیم اروپایی، اعلام آمادگی نکرده باشد. هر چند در نهایت بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگوسلاوی از اروپا در این رقابت ها حضور پیدا کردند. 7 تیم از آمریکای جنوبی، 2 تیم از آمریکای شمالی به همراه 4 تیم اروپایی، 13 تیم حاضر در نخستین دوره رقابت های جام جهانی فوتبال بودند.

دو بازی اول در تاریخ رقابت های جام جهانی، در 13 ژوئیه 1930 برگزار شد. جایی که فرانسه موفق شد با نتیجه 4-1 تیم مکزیک را شکست دهد و آمریکا نیز با 3 گل تیم بلژیک را شکست داد. لوسین لورنت فرانسوی، زننده نخستین گل تاریخ رقابت های جام جهانی شد.

در بازی فینال نیز اروگوئه میزبان توانست در حضور 93 هزار تماشاگر، با نتیجه 4-2 آرژانتین را شکست داده و به عنوان نخستین قهرمان جام جهانی فوتبال شناخته شود. جامی که با نام جام ژول ریمه نیز از آن یاد می‌شود.


**********************************************
جام های جهانی قبل از جنگ جهانی

پس از برگزار شدن نخستین دوره رقابت های جام جهانی، بازی های المپیک سال 1932 در لُس آنجلس برگزار شد که در انجام فوتبال محبوبیت بسیار کمی داشت و به جای آن، فوتبال آمریکایی بسیار محبوب شده بود. به همین دلیل بود که مسؤولین فیفا و المپیک، تصمیم گرفتند مسابقات فوتبال را در آن دوره از رقابت‌ها برگزار نکنند. فوتبال دوباره در المپیک سال 1936 جزو یکی از رشته ها شد اما بیشتر از گذشته تحت شعاع جام جهانی فوتبال قرار گرفته بود.

مسابقات سال 1934، در کشور ایتالیا برگزار شد. جایی که برای اولین بار مسابقات دارای مرحله گروهی شدند. 16 تیم در این دوره حضور داشتند که تا سال 1982، این تعداد تغییری نکرد. اروگوئه‌ای ها که از بازیهای ضعیف تیم‌های اروپایی در دورهٔ گذشته ناامید شده بودند، این مسابقات را تحریم کردند. بولیوی و پاراگوئه نیز بدلیل مسائل مالی، در این مسابقات حضور پیدا نکردند تا برزیل و آرژانتین بدون برگزاری هیچ بازی مقدماتی، در مسابقات حضور پیدا کنند. مصر نیز در این دوره، به عنوان نخستین تیم آفریقایی حضور پیدا کرد. ایتالیایی ها نیز خود توانستند در این دوره از رقابت ها قهرمان شوند و تبدیل به نخستین تیم اروپایی شوند که قهرمان جام جهانی می‌شود.

دوره بعدی رقابت‌ها نیز مجدداً در اروپا برگزار شد که موجب اعتراض کشورهای امریکایی شد و اروگوئه و آرژانتین مسابقات را تحریم کردند. همچنین برای نخستین بار اعلام شد که تیم‌های میزبان و قهرمان دوره قبل رقابت‌ها، بدون نیاز به برگزاری مسابقات مقدماتی، می‌توانند در این رقابت‌ها حضور یابند. بدین ترتیب کشور ایتالیا به عنوان قهرمان دوره قبل و فرانسه به عنوان میزبان، بطور مستقیم به جام جهانی صعود کردند. همچنین اتریش با وجود اینکه توانست به جام جهانی صعود کند، نتوانست در مسابقات شرکت کند چراکه عضوی از آلمان شده بود. به انگلیس پیشنهاد داده شد تا در این مسابقات حضور پیدا کنند اما آنها نپذیرفتند تا مسابقات با 15 تیم برگزار شود. فرانسوی ها که میزبان بودند، تبدیل به نخستین میزبانی شدند که موفق به کسب جام نشد. تیم ملی ایتالیا در نهایت موفق شد تا برای دومین بار پیاپی، قهرمان این رقابت‌ها شود. ارنست ویلیمووسکی لهستانی نیز تبدیل به نخستین بازیکن شد که در یک بازی جام جهانی، موفق به زدن 4 گل شد. وی در جریان باخت 6-5 کشورش به برزیل، چنین کاری کرد. این رکورد بعدها بارها تکرار شد اما 56 سال طول کشید تا شخصی بتواند این رکورد را بهبود ببخشد.


**********************************************
برگزار نشدن دو جام جهانی بخاطر جنگ جهانی

دوره های 1942 و 1946 جام جهانی، به دلیل جنگ جهانی دوم برگزار نشد. جام جهانی 1942 قرار بود تا در کشور آلمان برگزار شود. این خبر در 23مین سالگرد فیفا در سال 1936 و در برلین اعلام شده بود. اما جنگ جهانی در سال 1939 آغاز شد و میزبانی آلمان منتفی شد. در ژوئن همین سال، قرار شد برزیل میزبان رقابت‌ها باشد هرچند که با گسترش جنگ جهانی، برگزاری مسابقات منتفی شد آن هم در حالیکه حتی میزبان رقابت ها هم مشخص نشده بود.

بعد از پایان جنگ جهانی نیز، مسابقات سال 1946 بدلیل خرابی های حاصل از جنگ، برگزار نشد.


**********************************************
جام های جهانی بعد از جنگ جهانی
جام جهانی 1950

در سال 1950 بود که مسابقات دوباره از سر گرفته شد. مسابقات به میزبانی برزیل برگزار شد و انگلیس برای نخستین بار در این رقابت ها حضور پیدا کرد. انگلیسی ها که فوتبال را ورزشی انگلیسی می‌دانستند، دوست نداشتند تا در رقابت با تیم های غیرانگلیسی شرکت کنند تا بتوانند فوتبال را انگلیسی نگه دارند اما سرانجام در سال 1946 بود که دعوت فیفا را پذیرفتند و در این رقابت‌ها شرکت کردند. هر چند در نهایت انها با شکست برابر آمریکا، از گردونه رقابت ها حذف شدند و نتوانستند به فینال راه پیدا کنند. انگلیسی ها آن بازی را با 1 گل به آمریکا واگذار کرده بودند هرچند در ابتدا اخبار به اشتباه مخابره شد. بنابر اخبار، انگلیسی ها بازی را 1-0 برده بودند و البته به علت اشتباه تایپی، نتیجه بازی 10-0 به نفع انگلیس خوانده شده بود. همچنین اروگوئه ای که دو دوره قبلی را تحریم کرده بود، مجدداً به این بازیها آمد. کشورهای اروپای شرقی چون شوروی سابق نیز بدلایل سیاسی در مسابقات حضور نداشتند. ایتالیا، قهرمان دوره قبل نیز با وجود سقوط هواپیمای خود که باعث کشته شدن اکثر بازیکنانش شد، در این رقابت ها شرکت کرد. همجنین این تنها دوره از رقابت ها بود که پس از مرحله گروهی، مسابقات حذفی برگزار نشد و در این دور هم مسابقات به شکل گروهی برگزار شد. در نهایت نیز اروگوئه‌ای ها، برزیل میزبان را شکست دادند و قهرمان شدند.


**********************************************
جام جهانی 1954

جام جهانی 1954 در کشور سوئیس برگزار شد و مسابقات برای اولین بار از طریق تلویزیون پخش شدند. شوروی که در مسابقات المپیک شگفتی ساز شده بودند، در این رقابت ها موفق نبودند. در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات نیز پرگل ترین بازی تاریخ رقابت ها رقم خورد. جایی که اتریش با وجود آنکه با 3 گل از سوئیس عقب افتاده بود، در نهایت با نتیجه 7-5 موفق شد سوئیس را شکست دهد. در نهایت نیز آلمان غربی با برتری 3-2 برابر قهرمان المپیک، یعنی مجارستان موفق شد قهرمان مسابقات شود. این قهرمانی در حالی بدست آمد که آلمانی ها ابتدا با 2 گل از حریف عقب افتاده بودند. به همین دلیل این مسابقه در آلمان، با نام «معجزه برن» معروف شده است.


**********************************************
جام جهانی 1958

جام جهانی 1958 در سوئد برگزار شد و برزیل توانست قهرمان شود. برزیلی ها تبدیل به نخستین تیم تاریخ مسابقات شدند که در حالی قهرمان می‌شدند که مسابقات در یک قاره دیگر برگزار می‌شد. همچنین برای اولین بار، هر چهار تیم بریتانیایی موفق به حضور در مرحلهٔ نهایی مسابقات شدند. اتفاقی که دیگر هرگز رخ نداد. همچنین در این مسابقات، پله به جهان فوتبال معرفی شد. وی در فینال 2 بار گلزنی کرد. ژوست فونتین نیز با زدن 13 گل، بهترین گلزن رقابت ها شد. رکوردی که تاکنون دست نخورده باقی مانده است.


**********************************************
جام جهانی 1962

در حالی شیلی میزبان جام جهانی 1962 بود که قبل از آغاز مسابقات، زلزله ویرانگر و 9,5 ریشتری شیلی رخ داد و خسارات زیادی وارد کرد. این دوره از مسابقات بخاطر خشونت زیادش و بازیهای تدافعیش بسیار مشهور شد. برای مثال بازی ایتالیا با شیلی که با برد 2-0 شیلی همراه بود، به نام نبرد سانتیاگو معروف شد. دو روزنامه نگار ایتالیایی، مقاله‌ای تند درباره کشور میزبان نوشتند و در مسابقه نیز بازیکنان دو تیم به قصد مصدوم کردن بازیکنان حریف بازی می‌کردند و در نهایت دو بازیکن از تیم ایتالیا نیز از بازی اخراج شدند. در نهایت و برای دومین بار پیاپی، برزیل موفق شد در فینال و با نتیجه 3-1 تیم چکسلواکی را شکست دهد و قهرمان مسابقات شود. مارکوس کول کلمبیایی نیز تبدیل به نختستین و تنها بازیکن تاریخ شد که از روی نقطه کرنر، موفق به زدن گل در جام جهانی شد. لو یاشین این گل را دریافت کرده بود.


**********************************************
دانستنی هایی درباره جام جهانی

در بین سال های 1937 تا 1978، مسابقات با حضور 16 تیم برگزار میشد. البته در مسابقات سال 1938 کشور اتریش جزوی از آلمان شده بود و به همین دلیل بود که مسابقات با حضور 15 تیم برگزار شد. همچنین در مسابقات سال 1950 بود که به علت انصراف تیم های هند، اسکاتلند و ترکیه، مسابقات با شرکت 13 تیم برگزار شد. در آن سال ها اکثر تیم های شرکت کننده، از اروپا و آمریکای جنوبی بودند و تیم های کمی از قاره‌های آمریکای شمالی، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه در این رقابت ها بودند و اکثر آنها نیز به راحتی از تیم های اروپایی و آمریکایی جنوبی، شکست می‌خوردند. در واقع تا سال 1986، تنها آمریکا بود که جزو قاره اروپا و آمریکای جنوبی نبود اما توانسته بود از دور نخست رقابت‌ها صعود کند و در رقابت های سال 1930، به دور نیمه نهایی رسیده بود. همچنین تیم های ملی کوبا در سال 1938، کره شمالی در سال 1966 و مکزیک در سال 1970 بود که توانسته بودند به مرحله یک چهارم نهایی برسند.

در دوران جنگ جهانی دوم جام در ایتالیا بود و معاون رئیس فیفا، "اوتورینو باراسی" آنرا در یک جعبه کفش در زیر تختخواب خود مخفی کرده بود. برزیل در سال 1966 به روال عادی پس از چهار سال جام را به فیفا بازگرداند. این جام در همین سال و قبل از شروع بازیها، بخشی از نمایشگاه "فوتبال در دنیای تمبر" بود که در "وستمینستر سنترهال" لندن برگزار شده بود. در روز 20 مارس 1966 برابر 29 اسفند 1344 خورشیدی، زمانی که در قسمت دیگری از ساختمان نمایشگاه مراسم عبادت برگزار شده بود، ربوده شد. اما یک هفته بعد سگی ضمن بازی در باغچه جلوی خانه ای آنرا پیدا کرد. جام ژول ریمه پس از مسابقات 1970 برای همیشه به برزیل رفت ولی در دسامبر سال 1983 دوباره و این بار از ویترین فدراسیون فوتبال برزیل به سرقت رفت. در تحقیقات پلیس معلوم شد که دزدان جام را ذوب کرده‌اند. به این خاطر فدراسیون برزیل بدل جام را نزد یک شرکت آلمانی در شهر "هانائو" نزدیک فرانکفورت سفارش داد که اکنون در برزیل نگهداری می‌شود.

پس از این رویداد، فیفا از میان 53 طرح که هنرمندان در رقابتی جهانی برای جام جهانی فراهم آورده بودند، جام فعلی را که طراحی تندیس ساز و سنگتراش ایتالیایی "سیلویو گازانیگا" اهل میلان است را بر گزید. جنس جام طلای 18 عیار، وزن آن 6175  گرم و ارتفاع آن 368 میلیمتر است. تیم برنده جام را دریافت می‌کند و پس از پایان مسابقات می‌بایستی آنرا قبل از بازگشت به کشور خود تحویل فیفا دهد. تیم قهرمان یک نسخه بدل با روکش آب طلا دریافت می‌کند که آن هم متعلق به فیفا می ماند.

**********************************************
خوانندگان آواز جام جهانی 2014

فدراسیون بین‌المللی فوتبال فیفا اعلام کرد آواز رسمی مسابقات جام جهانی 2014 فوتبال را دو خواننده از آمریکای لاتین می‌خوانند. بر این اساس جنیفر لوپز خواننده پاپ با همکاری کلودیا لیت خواننده برزیلی و پیت بول خواننده رپ آواز رسمی امسال جام جهانی را می‌خوانند. این آواز «ole ola) «we are one) نام دارد قرار است به دو زبان انگلیسی و پرتغالی خوانده شود. پیت بول ترانه آن را نوشته و تهیه خواهد کرد. گفتنی است؛ آواز جام جهانی فوتبال 2010 آفریقای جنوبی را شکیرا اجرا کرد.

**********************************************
رکورد داران گلزنی در تمام ادوار جام جهانی
رتبهملیتبازیکنتعداد گل
1آلمانمیروسلاو کلوزه16
2برزیلرونالدو15
3آلمانگرد مولر14
4فرانسهجاست فونتاینه13
5برزیلپله12
6آلمانیورگن کلینزمن11
مجارستانساندرو کوسیچ11
**********************************************
رده بندی بهترین تیم ها در جام جهانی از نظر تعداد پیروزی
رتبهتیم ملیتعداد حضوربازیبردتساویباختگل زدهگل خوردهتفاضل گلامتیازمیانگین گلقهرمانی
1برزیل201047017172211021192272.185
2آلمان181066620202241211032182.064
3ایتالیا188345211712877511561.884
4آرژانتین167742142113184471401.822
5اسپانیا1459291218926626991.681
6انگلستان1462262016795623981.581
7فرانسه14592812191067135961.631
8اروگوئه125120121980719721.412
**********************************************
قهرمانان جام جهانی فوتبال از 1930 تا 2014 و.... در ادمه مطلب
قهرمانان جام جهانی فوتبال از 1930 تا 2014
*میزبان جام جهانی بوده است.
تیمقهرمانینایب قهرمانیمقام سوممقام چهارم
برزیل5 (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)2 (1950*, 1998)2 (1938, 1978)2 (1974, 2014*)
آلمان4 (1954, 1974*, 1990, 2014)4 (1966, 1982, 1986, 2002)4 (1934, 1970, 2006*, 2010)1 (1958)
ایتالیا4 (1934*, 1938, 1982, 2006)2 (1970, 1994)1 (1990*)1 (1978)
آرژانتین2 (1978*, 1986)3 (1930, 1990, 2014)
اروگوئه2 (1930*, 1950)3 (1954, 1970, 2010)
فرانسه1 (1998*)1 (2006)2 (1958, 1986)1 (1982)
انگلستان1 (1966*)1 (1990)
اسپانیا1 (2010)1 (1950)
هلند3 (1974, 1978, 2010)1 (2014)1 (1998)
چک اسلواکی2 (1934, 1962)
مجارستان2 (1938, 1954)
سوئد1 (1958*)2 (1950, 1994)1 (1938)
لهستان2 (1974, 1982)
اتریش1 (1954)1 (1934)
پرتغال1 (1966)1 (2006)
آمریکا1 (1930)
شیلی1 (1962*)
کرواسی1 (1998)
ترکیه1 (2002)
یوگسلاوی2 (1930, 1962)
شوروی1 (1966)
بلژیک1 (1986)
بلغارستان1 (1994)
کره جنوبی1 (2002*)
**********************************************
نوع مطلب : تاریخچه تورنمنت ها و لیگ های فوتبال جهان، 
برچسب ها : دانستنی هایی درباره جام جهانی فوتبال، تاریخچه نخستین دوره جام جهانی فوتبال، قهرمانان جام جهانی فوتبال از 1930 تا 2014، معرفی کامل تیم های برنده مقام دوم و سوم و چهارم در جام جهانی فوتبال از ابتدا تاکنون، معرفی کامل رکورد داران گلزنی در تمام ادوار جام جهانی فوتبال، رده بندی بهترین تیم ها در جام جهانی فوتبال از نظر تعداد پیروزی و ...، تاریخچه جام جهانی فوتبال (FIFA World Cup)،
لینک های مرتبط :


 
درباره وبلاگ

ورزش ایران و جهان , به روزترین بیوگرافی (زندگی نامه) بازیکنان فوتبال ایران و جهان
rezaabbasi1376.mihanblog.com
reza abbasi 1376
رضا عباسی

مدیر وبلاگ : مسیح عباسی
مطالب اخیر
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
بهترین بازیکن جهان کدام است؟


برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات